چرا بالاترین را تحریم می کنم؟

منتشرشده: 1 دسامبر 2010 در Uncategorized

نوزادی که به دنیا می آید، گریه می کند، هوار می کشد و ناله می کند، تردید ندارم که اگر زبان می داشت حرف می زد یا اگر نوشتن بلد بود برای آن پرستار کم حوصله می نوشت که می خواهم در آغوش مادرم باشم و آن گاه موشکی می ساخت و می انداخت به جیب پرستار، اگر گوش پرستار بدهکار نبود باز فریاد از پس فریاد تا بدهکار، قرضش را بدهد و معشوق را به آغوشِ عاشق بازگرداند اما وقتی پرستار سنگ دل باشد و زبان نفهم، ناچار قهر می کند، چشمش را می بندد و می خوابد.  پرستار خیال می کند، نوزاد را آرام کرده است، نه این چنین نیست پرستار زبان نفهم! نوزاد سانسور شد، صدایش به آن که باید می رسید، نرسید. دردش دوا نشد ناچار قهر کرد، چون که تو نخواستی جوابی بدهی.

آدمیزاد میل به فریاد دارد، میل به گفتن و نوشتن. این که می گوید باز می پسندد که شنیده شود و اینکه می نویسد دوست می دارد که خوانده شود اما ورای همه این ها دوست تر می دارد که قابل احترام باشد. این که می نویسد اگر خوانده نشود ملالی نیست، شاید مخاطبی نیست اما آنگاه که مخاطب را بدون هیچ ایما و اشاره ای خطاب قرار می دهد، نه تنها انتظار خواندن دارد، بلکه انتظار پاسخی دارد، درخور خطبه ای که نگاشته شده.

من می نویسم، نه از سرتکلیف بلکه از سر اشتیاق. دیگری از پی رسالتی که به دوش می کشد، او می نویسد چون به قلم سوگند خوره است و تو می نویسی چون که قلم توتم تو است. محور آن مداری که ما به گردش جمع شده ایم، دانستن است و در مقابل همه ما درخت نکبت بار سانسور که میوه اش تبر است، تا ساقه درخت فهم را بزند. ما نوشتیم برای اربابی که ما را به چشم رعیت دید، رعایایی که حق خواندن و نوشتن ندارند و از سر تمرد مورد غضب اربابند. صد نفر بودیم که نوشتیم اما از شوق نوشتن، دیگران نیز ذوق کردند و ما صدها نفر شدیم و آن نوشته شد، سوال ما، سوال صدها رعیت از ارباب که انتظار پاسخی داشتند، نوشتنی از سر دلسوزی برای این باغ. نوشتن از ترس اسیدی که به جای آب در این باغ جاری شده.

این یک بازی نیست، اما اگر یک بازی محسوب شود، بازنده اش از پیش مشخص است، پس از این، تحریم خواهم کرد. این بار نه قلیانی در کار است نه تنباکویی که دود کند، دوران آتش زدن لاستیک هم گذشته،  دودی که می بینید از سر جماعتی بلند شده که انتظار شکستن حرمت بیش از 380 شعور را نداشته. شاید برای دیگران اینکه چه گذشته و چه شده مهم باشد و برای این تصمیم به دنبال توجیهات دیگری باشند اما من همان توهین و بی احترامی به نامه 380 کاربر را دلیل قاطعی می دانم که دیگر نباشم. ما از سر دلسوزی نوشتیم ولی بی پاسخ ماند چون مخاطبمان، لایق دلسوزی نبود.

اما اینکه هنوز هم می نویسند چه دلنشین است، آدمیزاد امیدوار می شود تا شاید یکی بیاید و باز برای آیدایش بنویسد یا که مغزی در پی گرسنگی یک سگ ولگرد، بوف کور را به ناله در آورد. چه خواستنی است که گریه های غولوم حوسین به روی کاغذ ریخته می شود و چه زیبا است اینکه عباس در تبعید در فراغ پدر،از رنجی که می بریم می نویسد. همه و همه خواندی است. زنده باد قلم و بخشکد ریشه آنکه می خواهد نوشتن نباشد، خواندن نباشد چون می داند از پی نوشتن و خواندن باید جوابی باشد.

Advertisements
دیدگاه‌ها
 1. سارا می‌گوید:

  مسیر سبز اگر شما همان زمان که این قانون در بالاترین گذاشته می شد بالاترین را تحریم می کردید می توانستیم ان را به حساب اعتراض به نقض ازادی بیان قلمداد کنیم ولی حالا و بعد از اعلام نظر سنجی این را به حساب بی احترامی به رای عمومی می زارم .گفتید که بی اعتنایی به نامه 300 کاربر.عزیز من نامه های گروهی زیادی هم در جهت اینکه به ادیان توهین میشود به بالاترین ارسال شد .و احتمالا بالاترین بخاطر حجم زیاد این نامه ها تصمیم به این کار گرفت چرا از این زاویه نگاه نمی کنید که اگر بالاترین کماکان رویه قبلی خود را ادامه میداد.توهین به نامه کاربرانی میشد که با توهین به ادیان مخالف بودند.

  • سیاوش می‌گوید:

   سارا جان
   از آن جهت که امید به بهبود وضع ممکن داشتیم و در این راه هرگونه تلاشی کردیم ولی هیچ اتفاق مثبتی رخ نداد. نامه ای که بیش از 380 کاربر می نویسند با نامه ای که یک نفر شخصی می نویسد تفاوت دارد. آن نامه یک سری خواسته ها داشت اما ورای خواسته ها در پی پاسخ بود. اما هیچ پاسخی داده نشد، شاید دیگران آن را بی احترامی تلقی نکنند ولی از نظر من بی احترامی بزرگی است. سیر فعالیت ما در بالاترین مشخص بوده است وگرنه می توانستیم کارهای مخربی بکنیم ولی حاضر به آن نیستیم

 2. سارا می‌گوید:

  چرا فکر میکنید که فقط شما این کار جمعی رو انجام دادید و طرف مقابل یصورت تکی این کار رو کرده.فکر کنم بعد از ان نامه بود که بالاتربن اقدام به نظر سنجی کرد.(نظر سنجی دوم) .امیدوارم این کار شما لج بازی نباشه.ببین زمانی حکومت دیکتاتوری ایران عمرش یه سر می اید که اگاهی در جامعه در حد بسیار بالایی باشد.بیشتر کسانی که طرفدار حکومت هستند طیف مذهبی جامعه رو تشکیل میدهند.سایت بالاترین به عنوان یک سایت مرجع که به صورت اشتراک لینک هست و یه جورایی مرجع حساب میشه نقش مهمی در فرایند اگاه سازی ایفا میکند.حالا اگه قرار بر اگاه سازی باشد باید این سایت رو به کسانی که اگاهی کافی ندارند معرفی کرد. فرد مذهبی زمانی که برای اولین بار به این سایت مراجعه می کند با دیدن مطالبی که نه نقد دین بلکه تمسخر باورهایی باشد که ساله با ان اعتقاد داشت .نه تنها خللی در باور هایش ایجاد نمی شود بلکه با دیدن این لینک ها بقیه لینک ها(سیاسی،اجتماعی…)را نیز اراجیفی از ناحیه دشمن قلمداد میکند.برای یک فرد مذهبی دیکتاتوری مربوط به این دنیاست ولی مذهب مربوط به اخرت و ترس از جهنم. برای همین برایش مقدسات از ازادی مهمتر هست اگر واقعا هدف اگاه سازی هست باید با همت جمعی سعی کنیم طیف مذهبی را به سمت خود بکشیم نه این که با این لینک ها باعث تفرقه و عدم اگاه سازی شویم.

  • سیاوش می‌گوید:

   سارا عزیز
   ما تمام تلاشمان را کردیم و تا آنجا که توانستیم از جو تنش زا دوری کردیم، بالاترین به همت کاربرانش بالاترین شد. متاسفانه بحث عوض شده، بالاترین به دنبال فضای پرتنش و حساسیت زا است. در هر دو نظر سنجی، یک نفر چند بار می توانست شرکت کند و این تا حدود زیادی از مقبولیت آن نظر سنجی کاست. آیا به نظر شما آزادی بیان را می توان به رای گذاشت؟ ما 380 کاربر بودیم با نزدیک به 700 رای که خواسته هایمان را اعلام کردیم. اگر شما جزء آن 380 نفر بودید، بی توجهی به نامه را بی احترامی نمی دانستید؟ نمی دانم متنی که نوشته ام را خوانده اید یا نه. شما را ارجاع می دهم به متنی که نوشته ام

 3. فر زندان ولا يت می‌گوید:

  کتاب مجموعه معجزات مقام معظم رهبری به زودی منتشر می شود
  کتاب مجموعه معجزات رهبری در طی ۲۰ سال گذشته به زودی از سوی نشر عماد منتشر خواهد شد این کتاب داری ۳۰۰ صفحه می باشد که شرحی کوتاه بر معجزات حضرت اقا نوشته شده در این کتاب با اسناد ومدارک معتبر گوشه ای از دنیای معنویت اقا به تصویر کشیده شده. در کتاب مذکور به معجزات ذیل اشاره شده است

  ۱- شفا دادن دست یک جانیاز

  ۲- شفا دادن زن جوان نازا

  ۳- شفا دادن نا بینا

  ۴- شفا دادن مردی فلج

  ۵-شفا دادن بیمار قلبی

  در این کتاب هم چنین به ارتباط حضرت اقا با حضرت ولی عصر حضرت جعفر طیار وحضر ت خضر اشاره شده است

 4. سارا می‌گوید:

  هدفم از نوشتن متن بالا توضیح درباره این بود که تحریم کار درستی نیست و به همان دلایل بالا من موافق عملکرد بالاترین هستم.ولی متاسفانه شما به جای اینکه روی حرف های من فکر کنید همان بحث 300 کاربر را پیش کشیدید.که با توجه به کامنت پایانی شما من ان را نوعی به کرسی نشاندن حرف میدانم.چرا که شما به دلایل موافقت من با این تصمیم توجهی نکردید و تنها به این بسنده کردید که کار بالایار ها توهین به ما بود.من می توانستم این کامنت را در بالاترین بگذارم ولی با توجه به اینکه در بالاترین متاسفانه جوی هست که افراد مخالف به دنبال اتو گرفتن از همدیگه هستند وبحث به انحراف کشیده می شود تصمیم گرفتم اینجا نظرم رو بگم.می توانستم این بحث را با کاربران دیگری انجام بدهم ولی علت انتخاب شما این بود که با توجه به شیوه نوشتنتان شما را فردی منطقی می دیدم.ولی گویا شما بیشتر عکس العمل نسبت به نامه برایتان مهم هست تاشرایط جامعه.

  • سیاوش می‌گوید:

   مشخصن پررنگ ترین دلیل من برای رفتن همان بی احترامی بود اما در مورد مواردی که گفتید باید بگویم که اگر شما به نامه ای که نوشته شد مراجعه کنید، می بینید به دور از یک فضای تنش زا و در ادامه تقبیح توهین، خواسته هایی منطقی اعلام شد. من به شخصه در جایی که نسبت به من بی احترامی شود، نمی توانم فعالیت کنم. شما منصف، قضاوت کنید که ما چقدر این راه را به صورت مسالمت آمیز پیش بردیم اما یک نگاهی به فعالیت های بالاترین در مقابل رفتار های منطقی ما بیاندازید:
   1. طرح و اجرای قانون جدید که بر خلاف قانون آزادی بیان است
   2. طرح و اجرای قانون جدید توسط تیم مدیریت که برخلاف مرام نامه بالاترین است
   3. نظرسنجی اولیه که گزینه هایش بدون هیچ کارشناسی انتخاب شد و مهم تر از همه اینکه یک نفر چند بار می توانست رای بدهد
   4. نظر سنجی بعدی که باز هم یک نفر چند بار می توانست شرکت کند
   5. اصلن اینکه یک طرحی حتا به صورت آزمایشی چرا باید اول اجرا شود و پس آن به شور گذاشته شود
   6. حضور مهدی یحیا نژاد در فرندفید و ایجاد مبحثی به شدت حساسیت آمیز و آغاز تقابل بین کاربران
   7. جواب ندادن به نامه بیش از 380 کاربر
   8. شرح گزارش اتفاقات افتاده در لینک پایانی کاربر پلار
   9. لینک بالاترین در مورد نظرسنجی خا
   10. آرام تر شدن فضا و بحث زیر همان لینک
   11. حذف شدن لینک پلار از صفحه اول و آغاز دوباره تنش ها و جنجال ها
   حال قضاوت با شماست که کدام طرف دعوا اهل گفتگو نبود!

 5. nima می‌گوید:

  خيلي زيبا نوشتي

 6. مهرداد می‌گوید:

  جناب سیاوش
  سلام

  1-با اینکه عضو بالاترین نیستم و لی مدت سه سال است که آنرا مرور می کنم وبه نظرم سال گذشته بسیار عالی عمل کرد و افراد از همه گونه فکر آنجا بودند .2- نسبت به خیلی از مسائل مذهبی انتقاد دارم ولی شیوه توهین به اعتقادات مذهبی دوستان را درست نمی دانم .3-سال گذشته افراد با دیدگاه متفاوت مقابل این رژیم ایستادگی کردند وباید بدانیم که افرادمذهبی زیادی هستند که از آخوندها برگشته اند و این جکومت بزرگترین دلیل برای ناکارآمدی اسلام سیاسی در عرصه اجتماع است .4-بدنه اجتماع تعدادزیادی انسانهای بسیار خوب مذهبی (کافیست سری به نظرات خوانندگان سایت تابناک بزنید)دارد و خواسته حکومت دور کردن این افراد ازجنبش بوده و برای این منظور هزاران دروغ به خورد ملت می دهد و راستش را بخواهید به نظرم بسیاری از ترویج کنندگان مسائل نژادی و قوم و مذهبی از کاربران مواجب بگیر حکومتندتا یکی از مهمترین شبکه های اجتماعی(بالاترین) را از هم بپاشند. 5- حکومتی که برای پس گرفتن مشروعیت از دست رفته خویش دست به ترور و رفتارهای رادیکالی میزند بیش از همه از جو رادیکالیزه خوشحال می شود .6-به نظر من مشی دکتر سازگارا و برنامه پارازیت (به عنوان یک رسانه) در این شرایط بهترین راهکار است. از شما دوست عزیز و دیگر دوستان خواهشمندم درتصمیم خود تجدید نظر کنید

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام مهرداد جان
   مطلبی نوشتم با تیتر: کارل مارکس: والاترین نقد، نقد دین است
   در آن مطلب به صورت مستقیم به امر اخلاقیات و لزومش اشاره کردم، اخلاقیات وجه تمایز انسان و حیوان است. من هیچ گاه بر توهین مهر تایید نزده ام. دلیل رفتنم از بالاترین همان بی احترامی به 380 کاربر بود. متاسفانه بالاترین دارد سنگ بنای، بنیادی نکبت بار را می گذرد. گفتگوی یکطرفه ما، مرا رنجاند. امیدوارم، بالاترین، بالاترین بماند.

 7. فرهاد می‌گوید:

  greenpath عزیز‌ بیا طرحی نو دراندازیم: http://roozna.me

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s