آیا سی سال بعد باز هم از تفکر «انا ربکم الاعلی» خواهیم نالید؟

منتشرشده: 21 نوامبر 2010 در Uncategorized

میرحسین موسوی پس از مدت ها به بهانه 16 آذر در قالب پیامی، نظرات خود را در مورد اتفاقات جاری و اخیر کشور بیان کرد. به نظر من صحبت های میرحسین دو قسمت پررنگ دارد که در دو مطلب جداگانه به آن می پردازم. اما همانطور که در تیتر آمده است،این مطلب در مورد تفکر مقدس سازی و مقدس پنداری است. موسوی می گوید برخی تا آنجا پیش می روند که خود را خداوند بلندمرتبه می دانند(انا ربکم الاعلی) و در مقابل، منتقدان و مخالفان خود را با ادبیاتی توهین آمیز، خس و خاشاک و گوساله و بزغاله می خوانند. بر هیچکس پوشیده نیست که مقصود موسوی، شخص خامنه ای است که خود را خدا می داند و منتقدان را میکروب و در حاشیه، همراهان خامنه ای نیز با مردم چنین برخوردی دارند تا جایی که به خود اجازه می دهند به شعور و جسم انسانی تجاوز و با توهین و ماشین، آنها را له کنند.

خامنه ای شخصیتی ساده ای نیست، خامنه ای تشکیل شده از فعالیت های سازمانی سپاه پاسداران و شرکا و افکار مغشوش عده ای انسان خطرناک که حاصل سالها شستشوی مغزی هستند که به صورت موازی و ساختاری به فعالیتی روتین می پردازند. این که آن دسته دوم (افکار مغشوش) را جدای از فعالیت های سازمانی سپاه پاسداران می دانیم، حاصل یک عمر تلاش سازمان های در هم پیچیده است تا چنین تفکری را در قشری خاص نهادینه کنند وگرنه در نگاهی کلی تر آن دسته دوم همان زیر مجموعه سپاه پاسداران است ولی از آنجا  که به خوبی به وظایف و محدوده خود آشنا هستند، دیگر نیازی به دستورات راهبردی و مستقیم سپاه پاسداران ندارند. این دسته از افراد را جماعت خودجوش یا نیروهای خودسر می نامند. مثلن کافی است شما در یک مکانی به خر خامنه ای بگویید یابو، این جماعت در طی یک فرایند خودکار، گزارشات عمل تعویض خر با یابو را در کوتاه ترین زمان به مقام بالاتر می رساند.اما بحث اینجا است که آیا نگاه خدایی یا سلطانی محدود به خامنه ای می شود؟ و اینکه خامنه ای چگونه تبدیل به خدایی این چنین مقدس شد؟

در جواب سوال اول به گمانم قاطبه خوانندگان جوابی منفی خواهند داشت که هر شخصی پتانسیل خداشدن را دارد، مخصوصن در یک سیستم فرهنگی مریض همانند سیستم حاکم بر ایران و جماعتی که مقصد خود را در داشتن ولی و مولا می بینند. دیروز که میرحسین موسوی در مورد برخی مسائل صحبت هایی داشت و باز طبق معمول استناد داشت به امام راحل! خیلی طبیعی است که در پی بازخورد آن صحبت ها، یک سری عکس العمل منفی وجود داشته باشد، با اطمینان کامل به اینکه در زیر چنین مطالبی در این مورد چه خواهم دید به سراغ کامنت ها رفتم چند کامنت از صد ها کامنتی که در سایت کلمه به تایید موسوی گذاشته شده بود را به اینجا آوردم، مشتی است از آن خروار نظرات تاییدی.

به نظر من اینگونه افراد از دو حالت خارج نیستند، یا مشکل روانی دارند و به دنبال سیر مقدس سازی ایرانیان باز در راه ساختن امامی دیگر قدم بر می دارند و یا از طرف سازمانی به طرق مختلف در حال مقدس سازی شخصیتی جدید هستند تا خامنه ای نو متولد شود و در ادامه از آن بنالیم که چرا آن شخصیت(به طور مثال موسوی)، خود را »انا ربکم الاعلی» می داند. این گناه موسوی یا خامنه ای نیست که اسیر چنین تعریف و تمجید هایی می شوند، مشخصن انسان های زیادی از داشتن چنین جنبه ای محرومند که در چنین دامی گرفتار نشوند.

اما برنامه سازمانی که در راستای مقدس سازی است، چیست؟ اولین قدم در این راه، بستن کانال های انتقادی است و زمانی که انتقادی وجود نداشته باشد، وجه مقابل که می تواند یک شخص یا یک نوع تفکر حاکم باشد به صورت خودکار معصوم و عاری از هرگونه خطا جلوه داده می شود شاید برخی از سانسور مقطعی به دنبال گذر از مقطع زمانی خاص باشند و این گونه توجیه کنند که پس از این بازه زمانی، درهای نقد و نقادی گشوده خواهد شد اما فراموش نکنیم که در درجه اول، هدف وسیله را توجیه نمی کند و در درجه دوم اینکه یک رفتار اشتباه در هر زمان و مکانی، وجه بازدارنده اجتماعی خود را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت. این که سایت کلمه برخی کامنت های مربوط به تفکرات امام خمینی یا رخداد های دهه شصت را سانسور می کند، هیچ توجیه قابل قبولی برای گذر از مقطع زمانی خاص نیست و تنها آغازگر تقدس گرایی و تقدس پنداری است که عامدانه یا غیرعامدانه بدان درگیر شده است. سایت کلمه تنها مثال بارزی است از این نوع تفکر وگرنه در بسیاری از فضاهای قابل گفتگو، چنین عقیده ای وجود دارد.

Advertisements
دیدگاه‌ها
 1. Ghalbir می‌گوید:

  با بخش عمده مطلب موافقم. اما کسانی که درباره میر حسین آن بینش را دارند باید آگاه کنیم. نمی توانتیم آنها را به جرم چنین اندیشیدنی برانیم. موفق باشید . لینک دادم.

  • سیاوش می‌گوید:

   ممنون غلبیر عزیز
   اولن خیلی لطف کردی قدم رنجه کردی اومدی و دوم اینکه افتخار دادین لینک کردین.
   راستش من بهر آن جماعتی که آنگونه می نگرند، دلواپسی چندانی ندارم، ترسم از آنان است که باز در حال مقدس سازی و سد سازی در برابر گفتمان آزاد هستند
   امیدوارم از این راه بازگردند

   • Ghalbir می‌گوید:

    من هم هیچ نگرانی از این بایت ندارم. شالوده یا اکثریت جنبش سبز جوانان و مردمی هستند که اگر مذهبی هم باشند سکولار شده اند. حتی طیف اصلاح طلبان دوم خردادی هم به لزوم آغاز نقد آقای خمینی و سایر تابوهای جمهوری اسلامی رسیده اند. گرچه به دلایل تاکتیکی آن را بروز نمی دهند. (نمونه اش نامه اخیر تاج زاده بود و پوزشهایی که او به نمایندگی از طیف خط امامی از ملت خواست). من فکر می کنم یکی از نعمتهای بزرگ جنبش سبز همین تقدس شکنی های از اشخاص و قدرت و مذهب و … است.
    حساب غیر مذهبیون که مشخص است. در چنین شرایطی معتقدان به مقدس سازی و سد سازی در برابر گفتمان آزاد، در اقلیت قرار دارند.
    ممنون میشوم دعوتنامه را به نشانی ghalbir1 در جی میل ارسال کنی

 2. Naser می‌گوید:

  بنام خدا
  والله آدم از اين مي ترسد که يک ولايت فقيه ديگري بوجود بيايد ولي بصورت ديگر؛ و سي سال ديگر قتل و تجاوز و غارت مملکت و گراني و زندان و از هم پاشيدن امور مردم و مملکت به نوعي ديگر .ما بايد از دست استعمار خارجي که مهره ها را عوض مي کند؛ به خدا پناه ببريم. اگر کشوري ميخواهد ترقي کند و استقلال داشته باشد و عدالت اجتماعي در آن بوجود بيايد؛ چاره اي ندارد جز اينکه از نظر حکومتي دين از سياست جدا بشود. نظامهاي تک حزبي مانند( حکومت شاهي- ولايت فقيه اي که خودش نوعي حکومت شاهي است- حکومت نظامي- حکومت کمونيستي- حکومت مجاهدين خلق ) نبايد بر مردم حاکميت داشته باشند چون باعث بدبختي مردم و کشور مي شوند. ما بايد از نظر سيستم حکومتي و قانون مداري مانند ايالات متحده و کشورهاي اروپاي غربي بايد حکومت داشته باشيم ؛ ولي البته با فرهنگ ملي و مذهبي خودمان . ا- بانک مرکزي بايد استقلال داشته باشد تا بتواند ارزش پول ملي را حفظ کند2- نمايندگان آزاد و بدون هيچ وابستگي بايد به مجلس بروند؛ تا بتوانند از حقوق مردم و مملکت و قانون گذاري هاي صحيح انجام دهند.3- روزنامه ها بايد آزاد باشند تا بتوانند اطلاع رساني درست انجام بدهند ( البته منظور روزنامه هاي ملي هستند ؛ نه روزنامه هاي وابسته به عوامل خارجي) 4- تجمعات اعتراضي بدون اسلحه بايد آزاد باشند . 5- خود مختاري بايد در استانهاي کشور اجرا شود تا بار مسوليت دولت از اين نظر کمتر شود و دولت بکارهاي ديگر مثلا بکارهاي امور خارجي بپردازد ( البته دولت در اين مورذ بايد امور نظارتي داشته باشد) 6- بايد سرمايه گذاري خصوصي و رقابتي بشود( البته بدون دخالت دولتها و با نظارت دولتها) 7- بايد صادرات و واردات صحيح انجام بشود و دولتها بايد از صادرات مواد خام دست کشيده؛ و مواد خام خود را به موادتبديلي در آورده و بعد صادر کنند. و هم چنين از آوردن مواد تبديلي دست کشيده و مواد خام وارد کنند و بعد از تبديل کردن آنها به مواد تبديلي آنها را صادر کنند.8- بايد محيط زيست انساني و جانوري و گياهي را حفظ کنند؛ زيرا زندگي ما انسانها در رابطه با حفظ کردن با اين محيط ها است.9- در رابطه با حفظ ارزشهاي اخلاقي و ديني در ميان مردم و اجتناب از بي بند وباري مردان و زنان ؛ دولتها بايد در زير مجموعه مديريتي خوذ بايد در اين مورد سازماني داشته باشد ؛تا جلو بي ارزشيهاي اخلاقي که بسلامت رواني مردم صدمه ميزند را بگيرد. 10 – بايد جنگ و دعواهاي قوميتي و ديني مانند جنگ بين شيعه و ثني و …. و جنگ لر و فارس و عرب و عجم گرفته بشود؛ زيرا همه ما از يک کشور و يک خانواده هستيم. 11- بايد کشور از نظر جمعيت کنترل شود تا حق سرانه و بهداشت بهتري داشته باشيم. 12- 13- 14- ووو…………

 3. محمود می‌گوید:

  لینکی که داده بودم مزخرفترین لینکدونی بالاترین … صفحه اول نمیره … مطلبت هم فوق العاده بود طبق معمول حرف خودم است .

 4. - می‌گوید:

  احمد زیدآبادی: نفرت، نفرت می‌زاید و خشونت، خشونت می‌آفریند.
  اومدم به وبلاگت سر بزنم ببینم تو وبلاگت چی داری . این جمله رو دیدم . جمله قشنگی بود . شما که این قدر خوب بلدی پس چرا لینکات تو بالاترین بوی نفرت و خشونت می داد ؟ ضمنا درباره میرحسین یه خبر محرمانه بهت بدم که ممکنه این بیانه اش به قیمت دستگیریش تموم بشه .
  fox

 5. گشتاسب می‌گوید:

  علت مقدس شدن سید علی آنست که هیچ موقع مصاحبه نمیکند، هیچ موقع به خارج از کشور سفر نمی کند و قانون اساسی هیچ کشوری به هیچ رهبری تا این اندازه اختیارات نمی دهد که به سید علی اینقدر اختیارات داده.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s