“روحانیت”ی که جرات امضاء زیر بیانیه خود را ندارد!

منتشرشده: 9 نوامبر 2010 در سیاسی
برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

https://greennpath.files.wordpress.com/2010/11/modarresin.jpg

باز هم فضای مجازی، باز هم سوژه ای مضحک و باز هم جماعتی بی نام و نشان که مدعی دفاع از مردم ستمدیده ایران زمین هستند. در فضای مجازی، بیانیه ای منتشر شده است به نام: «بیانیه شماره 14 مدرسین و طلاب قم و نجف(متقن)» که در نوع خود بسیار جالب توجه است و جالب تر از آن، جماعتی که بر سر و سینه می زنند و این بیانیه را علم می کنند. بیانیه بس طولانی است و گفتار و بحث در مورد جزئیات آن خارج از حوصله است اما نکاتی دارد که نمی توان از آنها صرفنظر کرد.

در قسمت ابتدایی  بیانیه این چنین می آید:

به رسمیت نشناختن خواسته ها و اوامر حاکمان ظلم پیشه و دیکتاتور ماب سرزمینی که بزرگمردانی چون حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام و کورش کبیر در آن خفته اند، وظیفه ما فرزندان این دو بزرگوار است.

به حمد الله، کشفیاتی حاصل شد و در کنار سلسله مراتب نسل ها، فرزندان ستمدیده ایران، متصل گشتند به حضرت علی ابن موسی الرضا. واعجبا که جماعت طلاب و مدرسین قم و نجف، از کجا درس علم وراثت را پاس کرده اند و صدالبته از کجا کورش کبیر را می شناسند؟ این کورش تا به حال کجا بود که یکباره سر از بیانیه شما بزرگواران سر برآورد؟  در ادامه بیانیه نامی از ایران و ایرانی نمی یابید و تنها از آبروی اسلام محمدی و ائمه اطهار خواهید خواند،این همانا و صاف شدن دوزاری کج ما همانا تا به پاسخ سوال های خودمان برسیم. آری درست است،کورش کبیر از آن دلیل در این بیانیه آمده است که ملت کورش کبیر نشنیده از دهان روحانیت، تمایل پیدا کند این بیانیه صد من یه غاز را بخواند.

در این بیانیه نام حضرات علمای عظام اینگونه متفاوت نوشته می شود:

حضرت آیت الله العظمی شیخ حسین وحید خراسانی دام ظله العالی یا می بینیم، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی حفظه الله. تا اینجای کار طبیعی است اما در ادامه نام بقیه حضرات مراجع اینگونه آورده می شود:

گر چه افرادی چون آقایان شیخ ناصر مکارم شیرازی، شیخ عبدالله جوادی آملی، سید موسی شبیری زنجانی و شیخ لطف الله صافی گلپایگانی و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم متشکل از افرادی چون شیخ حسین نوری همدانی، شیخ صادق لاریجانی، شیخ محمد یزدی، سید محمود هاشمی شاهرودی، شیخ محمد تقی مصباح یزدی، سید احمد خاتمی و شیخ احمد جنتی با ایشان دیدار کردند.

یعنی دقیقن همان چیزی که در فارس و رجانیوز می بینیم، اینکه نامبردگان یک شبه به بالاترین درجه علمی می رسند که یک تریلی نیاز می شود تا پسنود و پیشوند ها را بار کشد و صبح نشده چنان تشت فرو می افتد که هیچ پسوند و پیشوندی  نمی ماند.اما در ادامه به ناگاه بخشی از تاریخ حذف می شود:

حال سئوال ما اعضاء جامعه مدرسین و طلاب قم و نجف(متقن) از آقای خامنه ای این است که حقیقتا آیا می توان باور کرد، شما برای دیدار با آقایان مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، جوادی آملی و صافی گلپایگانی و همینطور اعضاء جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که نهادی کاملا حکومتی است و اعضای آن افرادی اند چون شیخ محمد یزدی و سید محمود هاشمی شاهرودی، رؤسای 20 سال گذشته قوه قضاییه که جنایاتشان شهره خاص و عام است.

تاریخ جنایات رژیم جمهوری اسلامی محدود می شود به بیست سال و خبری از ده سال قبلش که به مراتب خونین تر و ننگین تر بوده نیست. اما چرا جنایات سی ساله به یک باره بیست ساله می شود و ده سال پررنگ و رونق آن حذف می شود؟ دلیل را در دو نام می توان یافت، آن دوران ده ساله، دوران طلایی آیت الله عظما امام  خمینی(ره) بوده  و رئیس قوه قضاییه پرآوازه آن دوران کسی نبوده است جز، حضرت آیت الله العظمی شیخ یوسف صانعی  دام ظله العالی!

و در پربحث ترین قسمت این بیانیه می آید:

با توجه به نصوص صریح اسلامی و آیات و احادیث شریف حضرات معصومین علیهم السلام اعلام می داریم که تقلید از مراجعی که با دیدار خویش از آقای خامنه ای تمامی نصوص صریح اسلامی و مسلمات و ضروریات فقه و شرع را نقض نموده اند باطل و حرام است.

حال برای بنده مسلمان زاده نو سبیلِ و یه لا قبا که قصد فراگیری علوم حوزه را در سر دارم، سوالی پیش آمده است. با این تفاسیر که شما گمنامان عرصه بیانیه، آیا تنها تقلید از این مراجع حرام است یا اینکه پای درسشان نشستن و هر ماه شهریه گرفتن از آنان هم حرام است؟

و اما کلام پایانی اینکه در شرایطی که زندانیان سیاسی، روزنامه نگاران در بند، روشنفکران داخل و خارج از کشور، روزنامه نگاران داخل و خارج از ایران، فعالان جنبش های کارگری، فعالان جنبش زنان، گروه های دانشجویی و  قشر های مختلف بدنه جنبش، همگی وقتی نامه یا بیانیه می نویسند پای آن نامه را با نام شخصی خودشان امضاء می کنند و به نوعی به آن سندیت و اعتبار می بخشند یا اگر هم تک تک اعضا امضا نمی کنند، می توان با ارجاع به جزئیات آن حزب یا گروه، به نام افراد دسترسی پیدا کرد.

حال چه شده است که در پای بیانیه جامعه مدرسین قم و نجف هیچ امضایی در کار نیست؟  از دو حالت خارج نیست، اینکه نام و امضاء بیانیه دهندگان اعتباری به نامه نمی بخشد که این کار را انجام نمی دهند یا اینکه اصولن جرات و شجاعت این کار در آن ناکجا آباد پیدا نمی شود! به همان خدای محمد قسم، من در سایت وابسته به مدرسین و طلاب قم و نجف(متقن) هر چه گشتم چیزی پیدا نکردم که به نام این طلاب و مدرسین شجاع عرصه مجازی مربوط باشد.

Advertisements
دیدگاه‌ها
 1. حسین ابراهیمی می‌گوید:

  برای شناختن رد پای این اعلامیه ها باید دنبال آقایای مهاجرانی و کدیور را گرفت که می کوشند برای روحانیت محترم تشیع آبروی برباد رفته را بازخرید کنند. اینها می خواهند بگویند که همه روحانیت تشیع ایران دشمنان ملک و ملت نیستند بلکه در میان آنها کسانی هم هستند که غم مردم را دارند. ولی دریغ از یک جمله دربارۀ حرام بودن گرفتن پول خمس و سهم امام از مردم نادان و فریب خورده که اینها «یأکلون اموال الناس بالباطل». و دریغ از یک کلمه اشاره به جنایتهای هزار بار بیش از جنایتهای یک سال و چند ماه گذشته که در دهه اول انقلاب در این کشور بلادیده رخ داد. و دریغ از یک اشاره به آن همه تجاوز به دخترکان در زندانهای ایران در سالهای ۶۱ تا ۶۷ و دریغ از یک کلمه اشاره به قتل عام بیگناهان ایران این بچه های دربند در سال ۱۳۶۷.
  این بانیه ها از بیخ دروغین است و هدفش بازخرید کردن آبروی برباد رفته است و فریب افکار عمومی جوانان ایران زمین که روحانیت وطن خواه نیز در این کشور هست.
  «هم غزه هم لبنان، جانم فدای ایران» سخن آقای کدیور است و گفت که جوانان ایران این شعار را می دادند. او دروغ گفت. چرا دروغ گفت؟ هیچگاه توضیحی نداد که چرا دروغ گفت.

 2. محمود می‌گوید:

  موافقم

 3. عباس می‌گوید:

  خسته نباشید.بالام جان

 4. farbod می‌گوید:

  agaye ebrahimi khili gashang tozih dad va be morede khobi eshare kard az in bianyehaye ehsasi ziad neveshte shode va hamasham kare eslah talabast ke khodeshon midonan ba raftan jomhoprye eslami jenayataye khodeshonam ro mishe va dige na iran va na keshvaraye dige jay nadaran hamin agayani ke alan iran nistan az onvare donia daran noskhe mipichan age baz bian iran bazam jenayatoshono edame midan tanha rahe nejate iran ye nafare shahzade reza pahlavy ke ba hemayat az on be demokrasy bereim va nabodye jomhorye eslami va khode shahzade ye magame sambolik dashte bashe va dar omore ejray godraty nadashte bashe bagye raha mesle dore khod charkhidane

 5. نادر می‌گوید:

  صانعی دادستان کل کشور بود نه رییس قوه قضاییه (که اصولا همچین سمتی وجود نداشت). ضمن اینکه دلیل کنار گذاشتن کلیه مناصب حکومتی که داشت را هم اشاره می کردید بهتر بود.

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام نادر عزیز
   ببخشید این روزها آنقدر سرم شلوغ است و وقتم کم است که در همه کار عجله دارم ولی در این مورد باید این اشتباه رو گذاشت پای بی سوادی سیاسی من.
   اما در مورد قسمت دوم حرفهایتان و کناره گیزی از مناصب دولتی باید بگویم که کارنامه ایشان در زمان دادستانی آنقدر سیاه است که جای هیچ توجیهی باقی نمی گذارد.
   از حکم شلاق برای گرانفروش تا اعدام زندانیان سیاسی

 6. ناشناس می‌گوید:

  اگر كار اونا نبود تكذيب مي كردند

 7. ناشناس می‌گوید:

  کاملا مشخص است که اساسا چنین تشکیلاتی وجود ندارد و تنها چند نفرند که سعی می کنند با استفاده از کلمات نیمه عربی ، خودشان را به جای مدرسین و طلاب جا بزنند

 8. كوروش از تهران می‌گوید:

  براي بيساري از روحانيون ( جسمانيون ) اسلامي كاملا مشخص شده كه بزودي اين حكومت سقوط خواهد كرد و از نظر فكري و نظري مردم ايران بطور كامل آمادگي حركت رو به رشد بسوي ايجاد يك دموكراسي مدرن را دارند ، اين دكانداران دين هم نگران آينده هستند و از هم اكنون مي خواهند جنايات اسلاگرايان به پاي به اصطلاح اسلام و روحانيت نوشته نشود .
  اين كه پاي بيانيه را امضا نمي كنند به دو دليل است ، اول از ترس و دوم براي اينكه در آينده و پس از پيروزي جنبش هر كسي از اين آقايان بيايد و بگويد ما هم جز اين گروه قم و نجف بوديم .

 9. ahmad می‌گوید:

  زمانی که آیت الله صانعی را لفظ شیخ صانعی خطاب می کنند و نویسندگانشان افرادی جیره خوار حکومت هستند و بزرگان حوزه و نظام هیچ اعتراضی نمی کنند کار به آنجا می رسد که به مراجع عظام تقلید در چین ورطه ای توهین کنند زمانی بود که علی علیه السلام فرمودند : عثمان را نکشید خلیفه کشی باب می شود چون ایشان از عاقبت کار خبردار بود چنین فرمود ولی چگونه است که بزرگان دین ما الگویی چون علی دارند ولی اعتراضی نمی کنند پس کلوخ انداز را پاداش سنگ است و نباید به خاطر چنین گفتارهایی ناراحت شد و اگر ناراحتی هم به دنبال دارد از قبل باید اندیشه می شد نه حال آنکه سبو شکسته و پیمانه ریخته شده . چگونه است زمانی که به خانه و دفتر آیت الله صانعی حمله شد کسی اعتراضی نکرد حال اگر به مرجع دیگری هم توهین و جسارت شود جایی برای اعتراض نمی ماند

 10. علي می‌گوید:

  اصلا به قول شما اين مطالب را معلوم نيست چه كسي نوشته يا كساني كه نوشتند هيچ نام و نشاني نگذاشته اند و معلوم مي شود كذبي ولي عزيزي كه اين مطالب را نوشتي چرا خودت را گول مي زني و يا مي خواهي تعصب نشان بدهي تمام مطالب ايشان اگر داستان هم باشد داستاني حقيقي است شما خود ببين افرادي كه به در چه سطح علمي هستند الان كچاي مملكت را گرفتنتد و افرادي ماندد آيت الله وحيد خراساني كه خود من از نزديك بت ايشان ديدار داشتنم چه نام و نشاني از ايشان در جامعه است از خدا بترسيد و از حكومت كفر در لباس معنويت و دين دوري بجوييد خدايا همه مارا به راه راست هدايت بفرما

  • سیاوش می‌گوید:

   علی جان از نیت خیر شما سخت با خبرم
   ممنون از رهنمود هایتان اما گمانم حرفهایتان ربطی به مطلب نداشت و هیچ صحبتی در مورد شخصیتی چون آقای خراسانی نبوده است.
   خوشحال می شوم اگر ابهامات و سوال های در مطلب را پاسخگو باشید.
   و البته امیدوارم خداوند ما را از راه کج بازگرداند
   آمین

 11. ناشناس می‌گوید:

  be nazare man hala ke in maraje poshte mardom ro gereftan,nabayad ziyad sakh begirim ke chera harfi az 10 sale aval nazadan…mohem kenar raftane khameneiyo amsaleshan…

 12. حمید همیشه سبز می‌گوید:

  فقط میتوانم بگویم … خودتی فکر میکنی با تحریک کردن افرادی بدون اطلاع باعث شوی مثلا» چند تا
  اسم ردیف شود تا رفقای ساواکی تو که حالا با اسم سبز بعنوان پسوند وبلاگ ایجاد کردی بتوانند
  چند ازاد اندیش دیگر را به کام حفره های شکنجه در زندان اوین بفرستند !! مزدور دست از فریب و
  نیرنگ بردار که مکر تو و رهبرانت به خدوتان برگشت شده

  • سیاوش می‌گوید:

   برادر حمید!
   قرار نشد دست ما رو کنی و نقشه های ما را، نقش بر آب کنی.
   می روم با رهبرانم در این مورد مشورت کنم اما قبل از آن ممنون از شما

 13. Amir می‌گوید:

  گر چه که از نحوه نوشته شدن متن کاملا مشخصه که نویسندگان آن فقط ۱-۲ نفر هستن و اصلان چنین گروهی وجود نداره، اما به نظر میاد فرهنگی داره در وبلاگ نویسها شکل میگیره که دنباله بهانه گیری، و پاچه گیری از همه افراد و گروهها هستند و اجازه ایجاد یک اتحاد مثل انچه ناخودآگاه بعد از انتخابات شروع شد و رژیم را تا پای سقوط برد رو نمیدند . بهتره که تلاش کنیم جنبش فراگیرتر بشه،… و دنباله پرونده سازی و پاچگیری از هم نباشیم،… و نیرومون رو در درجه اول بر ضد بلایی که سر کشور سایه افکنه متمرکز کنیم.

 14. Arash Hooshmand می‌گوید:

  agar az arteshe ciberi khuk haa nisti khaak bar saret khaaleh kherse, doustito nakhaastim! Nemaayandeh inhaa malumeh kieh va mosaahebeh haaye ziaadi ham anjaam daadeh, baghiashunam dar in sharaayet behtar keh esm nanvisand, to esmet chieh? to cheraa jorat nadaari baa esme khodet benvisi Mr. Green Path, pas past nabaash, ounaa ham mesle khodetand!

 15. babak می‌گوید:

  Man ba aksare shomaha movafegham az nazar man hamye akhondha doroghgoo va manfaat parast hastand akhond yani hilegar va dozd in kare alan neshan nest gharnhast ke daran in kar ra mikonan dige nabayed be hich akhondi che ba lebas mesleh kedivarha va che bi lebas mesleh sorosh ha etemad kard ye bar baraye hamishe bayed in dokandaran din ra andakht to zobaledan darikh va zamini fekr kard haman kari ke to jahane gharb anjam shod ra digari vojood nadare ino tarikh be ma sabet karde.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s