این همان حجاب اجباری است که می گفتیم، این بار در محضر رهبر انقلاب!

منتشرشده: 3 ژوئیه 2010 در اجتماعی
برچسب‌ها:, , , ,

و باز هم همان تفکر ترسناک، این بار در لانه زنبور، در همان اتاق فکر. این همانی است که سال ها است در کوچه و خیابان بیش از هر چیز دیگر به چشم می خورد و به ذوق می زند.  این بار بر سر و تن کسانی که بسیار از این خط قرمز فراری بوده اند و چندین بار پای از این خط فراتر گذاشته اند، حال چه شده است که اینگونه، حتی از مادر من که سالهاست حجاب بر سر دارد، سختگیر تر شده اند در امر حجاب، و این گونه  بر سر و روی کشیده اند!

این روزها ،نگاه های متفاوتی در جامعه در امر حجاب سرگردان است که خبر از چند دستگی اعتقادی بر نوع وجود این تفکر وجود دارد.در بحبوحه جام جهانی در نوع نمایش تماشاگران، نگرش ملایم تری را می بینیم  که آن هم دو دلیل دارد یک،سرمای زمستان آفریقای جنوبی و دیگر اینکه، صاحب منصبان از موج استقبال ایرانیان به برنامه های ماهواره ای با خبر شده اند و به نوعی قصد بازگرداندن مشتریان سابق خود را دارند که سالیان سال به نوعی با اجبار و اکراه چشم به این جعبه جادویی می دوختند.

یاد دارم دورانی که دیوید بکهام بازیکن سابق تیم ملی انگلستان، که به دیدار ملکه انگلیس رفته بود و در پوشش خود هیچ تغییری ایجاد نکرده بود و با همان لباس های مد  روز، یعنی شلوار پاره و گاه وصله شده، با ملکه رو به رو شد. اما چه بر سر این بخت برگشتگان هنرمند ما آمده که این گونه یک شبه تغییر یافته اند و قصد حجاب و زینت زن کرده اند. این یعنی آن که ما سالها بی عفت و پاکدامنی بوده ایم و حال که به محضر رهبر انقلاب شرفیاب شده ایم، قصد تطهیر داریم.

نگویید این ریاکاری است که من باور ندارم، ریا همان است که برای فریب طرف مقابل است و به نوعی با حرکت مرموزانه انجام می شود، نه این افسانه، الهام و بهاره که اینگونه جار می زنند: این همان چماق دینی است که بر سرمان فرود آمده.در نگاهشان شرم موج می زند، شرم از نه گفتن به آنچه باور دارند، شرم از پشت کردن به مردم.این همان حجاب اجباری است و تفاوتش اینجاست که این بار نقش گشت ارشاد را خود رهبر معظم ایفا می کند. همان که چندی پیش دایره لغاتی اش به سگ منتهی شد، همان که روزی روزگاری در شرح نهج البلاغه دستی داشت.

این گزارش تصویری مرا ناگاه به یاد همان بیدادگاه های اسلامی یک سال پیش انداخت، که برخی در آن روز ها به ناچار چند روزه منقلب شدند و به کشتی نظام برگشتند. چگونه می توان باور داشت که این جماعتی که پس از آزادی جعفر پناهی از چنگال رهبر معظم انقلاب با یکدیگر تماس می گرفتند و به یکدیگر تبریک می گفتند، حال اینگونه در برابرش سر تعظیم فرود آورده اند.

قصد دادگاهی ندارم، که چرا و چگونه پا در این دخمه گذاشتند، اما حرف دلم این است که هر که بر ظلم سر تعظیم فرود آورد، ننگش باد.

Advertisements
دیدگاه‌ها
 1. کیوان می‌گوید:

  حجاب اجباری کدام است؟ اینها هرزگان خود فروشی هستند که برای سود بیشتر، چنین حقیرانه به پابوس مقام عظمای جنایت رفته اند، خیالتان هم راحت، به اختیار خود چنین حقیرانه رنگ عوض کرده اند. ننگ بر آنان که نام هنر را به چنین کثافتی می آلایند

 2. بابک می‌گوید:

  قایم شدن پشت هویت های مجازی و حکم دادن برایآدم های واقعی.
  این هنر فقط از مبارزان اینترنتی ما بر میاد.

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام رفیق
   مطمئن باش اگر تنها چند درصد امنیت جانی و مالی داشتم نه آن هم برای خودم بلکه برای اطرافیانم، بی گمان اینگونه ناشناس نمی نشستم.
   ما همانیم که بارها در خیابان، حریف طلب کرده ایم.
   و در مورد حکم دادن اینکه من فقط رفتار متناقض برخی شخصیت های شناخته شده را نقد کرده ام و این در هیچ قاموسی به عنوان تجاوز به حریم شخصی شناخته نشده است.
   برقرار باشی

  • رضا می‌گوید:

   بابک خان، حالا میفرمایید همه‌ی اسممان را اینجا بگذاریم و فردا از کار و زندگی بیفتیم؟ من در خیابان هم شعار مینویسم ولی امضای خود را زیر آن نمیگذارم! چون حماقت است. کمی فکر کن و پس از آن از این کامنتها ننویس و وقت دیگران را هدر نده.

 3. شهرزاد ن ایرانی می‌گوید:

  اینا یه روزی واسه یه لقمه نون لخت میچزخن یه روزی خودشون رو تو 7 تا پتو میپیچن
  به درد همون رهبر میخورن

 4. soolmaz می‌گوید:

  من مطمئن هستم خیلی از کسانی که رفتن مخالف خامنه ای هستن ولی خوب یکی نگران آینده خودش هست و میره و یه نفر آنقدر شجاعت داره که خودش رو فدای اعتقادش میکنه مثل شجربان و پناهی.با این که اکثر مردم ایران ناراضی از حکومت هستن ولی چند درصدمون حاضریم هزینه بدیم و توی تظاهرات شرکت کنیم ویا وقتی رو برای اسکناس نویسی بزاریم.در یکی از سفر های استانی احمدی نژاد از هنرمندان خواسته شد که به دیدارش برن.شخصی که من میشناسم به خاطر سیاست های احمدی نژاد نرفت.بعدا برای مجوز آموزشگاه هنری اش براش دردسر درست کردن.اگه او هم میدونست که قراره این جوری بیکار بشه.مطمئنا میرفت.او نرفت و بیکار شد بدون اینکه بعداز بیکاریش کسی کمکش کنه و یا این کارش تاثیر یا بازتابی داشته باشه .

  • سیاوش می‌گوید:

   همینطوره رفیق
   این همان اجباری است که از آن سخن گفتم و چه زیبا شما درک کردید. متاسفانه با شرایط پیش آمده و هزینه های احتمالی، شرایط برای انتخاب و تصمیم خیلی سخت شده است اما چه بسیار بزرگانی که این هزینه را در راه وطن بر جان خریدند.

 5. tarlan می‌گوید:

  سلام بر تمام برو بچه های خوب سبز پاینده و برقرار باشید ناراحت نباشید اینها نون را به نرخ روز می خورند هنرمند نیستند هنر بندند برای ما همان هنرمندان با غیرت کافیست ننگ بر خودفروختگانی مانند اینها و سر علمدارشون هدیه تهرانی اینان حساب خود از ملت را جدا کردند بی غیرتان این مملکت فکر کنم یه رگ آخوندی دارند تخم اخوندن آریایی نیستند به امید پیروزی ملت عزیزمون و مرگ بر ضحاک و ملیجکش

 6. پیمان می‌گوید:

  هر که بر ظلم سر تعظیم فرود آورد، ننگش باد.

 7. مهرداد می‌گوید:

  هتر مند واقعی بر حکومت است نه با حکومت. شبه هنرمندانی که بدیدار قاتل ملت ایران خامنه ای رفتند.شرافت هنری ندارند و با این عملشان غیر مستقیم در جنایات خامنه ای شریک هستند.و بایداز طرف فیمسازان وسریال سازان وجامعه ی هنری بایکوت شوند. اینها خود فروخته ها یا فواحش هنر هستند.ملت ایران روز پیروزی براخوند ها حساب هر خود فروخته ای را در هر شغل و حرفه
  دردادگاه های علنی خواهند رسید.
  درود بر هنر مندانی که نرفتند بدیدار قاتل ملت ایران.

 8. amir reza می‌گوید:

  in honar mandan ma be gholeh yeki adamaye forsat talaban wa none shirino be talkhi zahere zendan tarjih midan albateh hagham daran beran pisheh rahbar sandis mikhoran wali zendan beheshon tajawoz mikonan.be omid azadi IRAN

 9. amir reza می‌گوید:

  یه موقع آدم به خودش میاد که میبینه از دست رفته وهمه چیز تمام شده تازه به زیارت یه آدم قاتل وجنایت کار هم نرفته بعد تصمیم میگیره چادر مجید توکلی رو بدزده سرش کنه بره چهره ظلم وستم ونفاق وضد بشر رو از نزدیک ببینه وتو دلش کلی فحش وناسزا نسارش کنه وبگه ای کاش یه بمب داشتم الان خودمو منفجر میکردم تا این نکبت به درک بره و75 میلیون ایرانی از دست این جرسومه فساد نجات پیدا کنن.شاید یه روز هم این اتفاق بیفتد ورادیو صداش در بیاد که روح شنیع رهبر صغیر ان قلاب به درک واصل شدند انا دولا ولعنت اله الیه .آمین یادتون نره

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام رفیق آتشین سبز
   آتشین را برای پیام آتشینت نوشتم
   اینکه برایش آرزوی مرگ کنیم، آنچنان زیبا نیست، به نظر زیباتر از آرزوی مرگ، به مبارزه طلبیدن است.
   ما او را به مبارزه طلبیده ایم و تا پیروزی از پا نخواهیم نشست.

 10. ras می‌گوید:

  Akhe ba naraftan ina chizi hal nemishe ke. ina yeki digaro peyda mikardan mibordan farghi nemikard ke in chiza fayde nadare ke shomaha hey hala mizanin tu sare khodetun ke chera ina raftan.

  • سیاوش می‌گوید:

   دوست عزیز رفتن و نرفتن به یک طرف، تغییر یک شبه هم به یک طرف.
   اما اینکه اگه این ها نمی رفتن یک عده دیگر می رفتند باید عرض کنم که حالا هم خیلی ها به این دعوت نه گفته اند تا این که این ها رهسپار بیت شده اند.

 11. س. ن. آ (علي) می‌گوید:

  ما با اين كه بي شمارانيم به علت نداشتن تشكيلات، يك رهبري درست و حسابي، و… حالا حالا ها كلاهمان پس معركه است.
  از اين قبيل نمايش هاي مسخره حالا حالا ها آقايان ضرغامي، ا.ن و خ.ر بسيار در آستين دارند كه يكي يكر در خواند آورد و بايد ملت حرص و جوشش را بخورند.

 12. بي هنر می‌گوید:

  آدم تنها از اين جمع براي پروانه معصومي افسوس وباز هم افسوس وباز افسوس ميخورد براي من او سوسن تسليمي وخوروش هنرمند بودند اما او ديگر خودفروشي بيش نيست سلام بر همه زنان فاحشه باشرف كه گرسنه بودن كودكان خود را بر نميتابند وتن ميفروشند اينان هم تن هم خود ميفروشند در آمدها با عشوههاي چادري چندين ميليون مياورد

 13. آروين آريا می‌گوید:

  از سينما و فيلم بيزار شدم جدا ننگتان باد

 14. ناشناس می‌گوید:

  درود بر شرف جعفر پناهي
  يك تار موي مهران مديري شرف داره به اين جيره خواران حريم رذالت

 15. مجتبی می‌گوید:

  چون بو قلمون رنگ به رنگ می گردد

 16. جمشید می‌گوید:

  تیتر شما درست، ولی چهره ها حکایت از معنی دیگری دارند.

 17. mojtaba می‌گوید:

  سلام یه چیز جالب به مقنعه این سه نفر دقت کنید…… شبیه هم هستن !!!!! ؟

 18. ناشناس می‌گوید:

  عمر گرانمایه در این صرف شد تا چه خورم صیف و چه بوشم شتا
  ای شکم گشنه به نانی بساز تا نکنی بشت به خدمت دو تا

 19. ایمان می‌گوید:

  چیزی که باید بهش توجه کنیم اکثر بازیگرایی که تو این جلسه حضور داشتن همشون بازیگر سریالی به اسم فاصله هستن که تازه شروع شده و قسمتهای پایانیش هم هنوز در دست ساخته (سریالهای روزانه ساخت تابستانی) و اینها را از سر فیلمبرداری اوردن ولی چیزی که برام عجیبه اینه که بازیگرای زن چطور لباس مشکی پوشیده بر تن داشتن ولی باز ناراحتی از صورتشون پیدا بود که چرا اونجان یه جور معذب بودن انگار. ولی تعجب از اینکه چرا 80 درصد بازیگران حاضر در این مجلس بازیگران سریال فاصله هستن و چرا فقط اینها! آیا بقیه نمیودن که اینا رو که دسترسی داشتن اوردن ؟یکم عجیبه در ضمن پیراهن سبز و دست شکسته کردان هم خیلی جالب بود.

 20. ایمان می‌گوید:

  اه راستی الان یهوی چیزی به ذهنم رسید در رابطه با سوالم که اگر اکثربازیگرا بدون اطلاع قبلی و اجباری از سر صحنه فیلم برداری سریال فاصله اومدن چرا بازیگرای زن لباس پوشیده و تیره و اسلامی به تن کرده بودن؟ شاید از روز قبل بهشون گفتن صحنه فیلمبرداری امروز در مسجده یا مراسم عزا و…. است و بازیگر لباس سنگین بپوشن بیان و بعد نامردا از سر صحنه بردنشون اونجا. قسمتهای بعدی سریال فاصله که پخش حتما صحنه عزا داره (البته من منکر تعدادی خود فروخته مثل دهنمکی و اون دزده گردان یوسف و حتی شهاب حسینی(اگر بزور رفته اونجا لاائقل مجبور نبود بره پشت تریبون حرف بزنه )پروانه معصومی که انگار علاقمندانه رفتن اونجا و چندین نفر دیگه

 21. ناشناس می‌گوید:

  جالب اینجاست که افسانه بایگان دختر شایسته دوران قبل از انقلاب که عکسهای متین و باوقارش و اما بدون حجابش زینت بخش مجلات آن دوران بود اکنون خود را خواسته و (نه ناخواسته) وادار به پوشیدن حجاب اجباری کرده است. ای کاش عمری داشته باشم و ببینم بعد از این دوران و اگر دوران آزادی ملت ایران بیایید پوششی که وی انتخاب خواهد کرد چگونه خواهد بود. آیا بازهم وی حجاب اجباری خواهد پوشید و یا همان بیکینی یا مینی ژوپ سی و چند سال قبل را انتخاب خواهد کرد.

 22. marjan می‌گوید:

  مقایسه این عکس ها درست نیست. چون کلا متل این می مونه که عکس یک نفر رو تو ساحل با لباس خاصش مقایسه کنی با عکسش با کت و شلوار تو عروسی و بعد بگی چرا دورویی شد؟! ختم و عروسی رو که با یه لباس نمی رن. اما اون یک رنگیی رو که از این بازیگران انتظار داری اینه که اصلا نرن. و گرنه اینجوری حساب کنی همه ی کسایی که تو ایران هستند و روسری می زارن دارن دورویی می کنند و ریا. و برای مبارزه کردن باید بدون حجاب ظاهر بشن

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام مرجان عزیز
   اگه حتی به تیتر هم دقت می کردی پی به تاکید بر وجود اجبار در امر حجاب دارد و به نوعی از موضوع ریا و دورویی گذشته ام
   برقرار باشی

 23. باران می‌گوید:

  حجاب لجباري؟!!
  مگه مجبور كردن تو رو كه به اين جمع پا بذاري؟!!
  اسلحه بالا سرت گذاشتن؟
  يا از ترس منافعت تن به اين خفت دادي؟
  حجاب و چه به شما ها؟!!؟
  حجاب واسه اينا يه ابزاره
  درست مثه بي حجابيشون
  هيچ فرقي باهم نداره…در هر دوحال سند خيانته

  جعفر پناهي كجا اينا كجا؟
  يا فاطمه معتمدآريا؟محسن نامجو؟
  مگه اينا هنرمند نيستن؟!!؟

  چه تفاوتي هست؟وطن فروشاي بزدل خائن

  از اين كثافت كاري ها و خود فروشي ها تو اين مملكت كم نيست
  تا بوده همين بوده و از اين به بعد هم هست

 24. رضا می‌گوید:

  فيلم هاي اين مثلا هنرمند! ها رو تحريم كنيم تا ديگه از اين غلطا نكنن.

 25. عرفان می‌گوید:

  رفیق نتیجه ای که می خوای بگیری شاید درست باشه! اما نشانه فاقد اعتباره چون حراست بیت نمیذاره اینا ولویی برن تو!

  • سیاوش می‌گوید:

   درسته رفیق، ایم همان حجاب اجباری است که گفتیم، حال مسئولش گشت ارشاد باشد، حراست بیت باشد یا خود رهبر باشد، چه فرق دارد!

  • سیاوش می‌گوید:

   درسته رفیق، این همان حجاب اجباری است که گفتیم، حال مسئولش گشت ارشاد باشد، حراست بیت باشد یا خود رهبر باشد، چه فرق دارد!

 26. رونین می‌گوید:

  مقنعه ی افسانه بایگان باحاله…انگار کلییییییییی دنبالش گشته تا پیداش کنه…واسه همین وقت نشده یه اتو بهش بکشه…بدجوری چروکههه

 27. mehdi می‌گوید:

  تشکر برای مطالب

 28. فروز می‌گوید:

  خاک برسر این هنرمند نماها پاچه خوار

 29. hossein می‌گوید:

  baba in badbakhta che gonahi kardan je nuneshun boride beshe. taze in tanha chiziye ke mitune bashe. yekam ensaf dashte bashid
  khodetuno bezarid jaye ina
  enghad ehsasi ba in ghaziye barkhord nakonid
  yeki enghad biniyaze ke in karo mikone
  yekiyam nemitune
  vagarna motmaen bashid ina adamayi nistan ke haghighato nabinan
  injaham ke neshestan be zure tahdidomojazat bude
  negaran nabashid
  hame ba hamim

 30. آریو می‌گوید:

  ننگش باد… بشمار… .
  به این فکر می‌کنم که زنانی که امروز برای پول بدنشان را می‌پوشانند فردای آزادی برای پول چکار می‌کنند؟

 31. آریو می‌گوید:

  یه سری هم به وبلاگ من بزن. منهم مثل تو وبلاگی دارم.

 32. shahla می‌گوید:

  بین قدیمی ها رسم بوده که هر چقدر هم باز لباس می پوشیدند وقتی به خانه عالمان مذهبی وارذ می شدند به نشانه احترام چادری به سر می کردند. مثل فرح پهلوی در هنگام دیدار با آقای خوئی

  • سیاوش می‌گوید:

   سلام شهلا جان
   قدیم ها رسم بر جشن های مهرگان و سده و تیرگان و نوروز و ده ها پایکوبی دیگر بود، اگر اصل بر سنت است، آن ها را چه شد؟
   بر قرار باشی رفیق

 33. حامی می‌گوید:

  هنرمند فقط استاد شجریان و پناهی و دیگرانی که خود را به جبار زمانه نفروختندو با مردم ماندند هستند و بس

 34. عباس ميرزا می‌گوید:

  من از پارسال و بعد از آن شوي مضحکي که به اسم نتيجه انتخابات اجرا شد حتي يک ثانيه هم برنامه‌هاي اين تلويزيون بي‌آبرو را نگاه نکرده‌ام و نه حتي با وجود علاقمندي‌ام به مسايقات فوتبال يک لحظه از اين همه فوتبال داخلي و خارجي را ديدم که حتي براي جام جهاني تا به شبکه تي آر تي ترک رسيدم بازي‌هاي اول و بعضي از بازي‌هاي دوم تيم‌ها را از دست دادم ولي بر عهدم باقي ماندم. همه‌ي اينها را نوشتم که يادآوري کنم ما تلويزيون را تحريم کرده بوديم ولي زود يادمان رفت و برگشتيم به تماشاي برنامه‌هاي سرشار از دروغ و توهين به خودمان و اعتقاداتمان. آنوقت حالا به اين‌ها که به پاچه‌خواري (به زعم خودمان) رفته‌اند رسيده‌ايم و کوتاه نمي‌آييم.
  تماشا نکردن تلويزيون ايران و تحريم آن هزينه‌اي برايمان ندارد، ولي اين‌ها (نمي‌خواهم کارشان را تاييد کنم) غم نان هم خيلي‌هايشان داشته‌اند.
  مهم برايم اين بود که يادتان بياورم تلويزيون ايران را نبينيد.

 35. pouya می‌گوید:

  درود بر شرف شما
  درود بر شرف ایران شناسان
  درود بر شرف استاد فولادوند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s